MENÜ
Pilates
10 alkalom után érzed, 20 után látod a változást, 30 után megújul az egész tested.
(J. Pilates)

Az alapelvek ismeretében könnyebben megérthetjük, mire jók az egyes gyakorlatok, és könnyebben elsajátíthatjuk őket az otthni gyakorláshoz. A legtöbb edzéstípustól eltérően a pilates omoly szelemi koncentrációt igényel. Ha nem értjük mit miért csinálunk, akkor valószínűleg helytelenül végezzük majd a gyakorlatokat is, melyek így unalmasak és hatástalanok lesznek Ezért szoktam a gyakorlatok közben elmondani melyik izom feszül, melyik nyúlik, hogy tudatosan is az izmok munkájára figyeljünk.

A helyesen végzett gyakorlatok valóban érezhető, látható eredménnyel járnak és csak a sikerélmény az ami kitartó munkára ösztönözheti az embert. Egyedülálló a módszer, mert hosszú idő elteltével is van fejlődés, nincs végállomás.

A következő 8 alapelv megértése és megjegyzése segít, hogy tudatosabban végezhessük a gyakorlatokat.

yoga-pilates-250x166.jpg

  1. Kontroll

 

A talajgyakorlatoknál elsősorban a gyakorlat indítása és befejezése igényel nagy figyelmet, összpontosítást. Pl. a felemelt kar nem magától esik le, hanem lassan, aktív izommunkával engedjük le, amitől a mozdulat nemcsak szép, de hatásos is lesz. A mozgás fékezésével működésbe hozzuk a kisebb tömegű (un. Segítő) izmokat is amelyek összehangolt működése révén fejlődik a mozgás koordináció

A szabadabb és biztonságosabb mozgás feltétele a „belső kontroll”, az összpontosítás.

images3.jpg

2. Légzés

 

Az emberek többsége önkéntelenül visszatartja a léélegzetét, ha valamilyen új és nehéz feladatot próbál végrehajtani. A légzés visszatartásával az izmok megfeszülnek, fájdalasan görcsössé válhatnak. A folyamatos légzs tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy helyreálljon és fennmaradjon a test izomegyensúlya, ami a szabad, fájdalommentes mozgás előfeltétele. Éppes ezért minden pilates gyakorlathoz pontosan meghatározott légző mozgások társulnak.

A pilates légzés alapszabálya: az erőkifejtést kilégzsnek kell kísérnie.

images2.jpg

3. Folyamatosság / Áramlás

 

Első látásra a pilates gyakorlatok a jógára hasonlítanak. Fontos különbség azonban, hogy itt a test állandóan mozgásban van. Ritkán tartunk meg egy-egy pózt, legínkább csak a nyújtásoknál. A pilates inkább a tánchoz hasonlítható. Könnyedén, egyenletes tempóban végezzük a gyakorlatokat a légzésnek megfelelően.

 

4. Pontosság

 

A pontosság nemcsak a mozdulatok helyes kivitelezését jelenti, hanem a mozgás irányának beállítását is. Tudnunk kell mi a kiinduló testtartás, és hogyan fejezzük be a mozdulatot. A pilates gykorlatok sorántehát arra kell figyelnünk, hogy csak azokat az izmokat dolgoztassuk, amelyeket épp erősíteni akarunk, és lazítsuk el azokat, amelyeknek nincs szerepük az adott gyakorlatnál.

 

5. Központ

 

Az óráimon a leggyakrabban elhangzó instrukció a „Húzzuk be a hasunkat!” Ez a hasizmok megfeszítését, a köldök gerinchez közelítését jelenti, az egyik legfontosabb gyakorlat.

Korábban már volt szó róla, hogy a test minden része részt vesz a gyakorlatokban, a hatékony izomerősítés érdekében fontos, hogy a megfelelő testtartással végezzük a gyakorlatokat.

 

6. Stabilitás

 

A testtartás és a helyzetek pontos beállításának köszönhetően esztétikus és biztonságos mozdulatsorok jönnek létre, amelyek mozgásszervi problémák kezelésére is alkalmasak lehetnek. A talajgyakorlatok többsége a törzs stabilitásának fokozását célozza meg. A gerinc épségének megőrzésében fontos szerepet játszanak a törzs izmai. Mozgás és izomműködés szempontjából a törzset két nagy részre oszthatjuk:

-         felső rész: felső háti szakasz, mellkas, bordakosár, felső hasi izmok

-         alsó rész: derék, alhas

A törzs stabilitásának megőrzéséhez tehát aktív hasizommunkára van szükség.

 

7. Mozgás terjedelem

A pilates gyakorlatok végzésekor általában az adott ízülethez tartozó teljes mozgáspályát be kell járnunk, ezzel növelhetjük az ízületek mozgékonyságát, rugalmasságát. Néhány órányi gyakorlat után már érezhetjük, hogy a feszes izomzat ellazulásával megnő az egyes ízületek mozgásterjedelme is.

Nagyon feszes megrövidült izmok esetén a gyakorlatsort nyújtással kell kezdeni, hogy az izmok bemelegedjenek, hozzászokjanak a megterheléshez, elkerüljük a hirtelen nyújtásból adódó sérüléseket. Fontos szempont a fokozatosság. Ha valakinek még nem elég erősek az izmai, hajlékony a gerince, ízülete, addig a gyakorlatokat módosított testtartásban tudja végezni és óráról órára tapasztalja magán a változást, míg végül pontosan végre tudja hajtani az adott gyakorlatot.

 

8. Mozgás ellenállással szemben

Többféleképpen elvégezhetünk egy gyakorlatot.

-         Lendületből, a legkisebb izommunkával

-         Lassan, mintha ellenállást kellene leküzdenünk, így már nehezebb visszafogni a mozdulatot.

 

Sokszor halljátok tőlem a „Küzdjünk a gravitáció ellen!” instrukciót. Ugye mennyivel több erőt kell kifejteni, ha nem engedjük csak úgy pl. a lábunkat leesni, hanem a test ellenőrzésével, mi irányítjuk a mozgást. Ezért érzitek néha úgy, hogy a lassú visszafogott mozdulatokbót 10 elég, míg ha gyorsan lendületből végeznétek 50-et is meg tudnátok csinálni.

A mozdulatok így, lassan végrehajtva kontrollálhatóbbak, erőteljesebbek és hatékonyabbak.

 

Hírek

  • téli szünet vége
    2011-12-28 10:41:26

    Karácsonyi szünet után újra kezdünk

    Árokszálláson jan.3-án 18.00-tól

    Jászberényben jan.6-án 17.45-től

  • Újra pilates Jászberényben
    2011-09-27 20:50:57

    Kedves tornázni vágyó Hölgyek, örömmel értesítelek titeket, hogy Jászberényben okt.7-től újra indul a pilates torna. du.17.45-től a Termál Fürdő tornatermében.

    Várlak szeretettel!

Szavazás

Hogy tetszik?
Nagyon tetszik!
Kiegészítésre vár
Asztali nézet